Metodika OSN (UNODC, 2009) měří omamnost konopí, nikoliv limit THC, limit THC Úmluvy neobsahují (viz strana 20, kap. 3.15 metodiky z roku 2009) . Konkrétně se výsledek počítá jako x = THC+CBD/CBN a ten musí být menší než 1. Pokud je výsledek nad 1, jde o omamné konopí. Metodika OSN z roku 2022 jde dostupná ZDE
Metodika evropských forenzních laboratoří (policie, celní správa) ENFSI uvedená ZDE (2014) není právně závazná totožně jako metodika OSN, na rozdíl od ní však měří obsah/limit THC a obě totožně jako metodika EU určují – definují vzorek konopí k měření a reprezentativní počet rostlin konopí, které musí být současně homogenizovány, aby byl výsledek obsahu THC alespoň trochu hodnověrný.
Dále je uvedena metodika EU, měřící limit THC, která je zřejmě jediná právně závazná, nebo´t vychází z nařízení ES, které je přímo aplikovatelné v právu členských zemí EU.
Před unijní metodikou je však na receptu pro lékárnu uveden výstup metodiky evropských laboratoří pro léčebné konopí, k čemuž dává licence SUKL (MZ ČR/WHO), která mají totožně jako v jiných metodikách určen reprezentativní vzorek, ale jinak je definován vzorek (nikoliv jako cannabis herba, ale jako cannabis flos, samičí květ) a má výstup z laboratoře až +/- 5 % THC, což ostatní metodiky neuvádí.
Všechny metodiky neřeší otázku umělého navyšování obsahu THC dekarboxylací neomamné kyseliny THCa na omamný kanabinoid THC.
METODA OSN (2009)
Metoda WHO – Evropská léková agentura
(SUKL, výstup, viz tolerance laboratoře dle EU může být až +/- 10 % THC)
METODA SPOLEČENSTVÍ (EU) PRO
KVANTITATIVNÍ URČENÍ OBSAHU THC V ODRŮDÁCH KONOPÍ
(metodika EU)
Rozsah a oblast použití
Tato metoda určuje obsah tetrahydrokanabinolu (THC) v odrůdách konopí (Cannabis sativa L.). Metoda podle potřeby používá postup A nebo B, které jsou zde popsány.
Metoda je založena na kvantitativním určení THC plynovou chromatografií (PCh) po extrakci vhodným rozpouštědlem.
Postup A
Postup A se používá pro stanovení úrovně produkce podle čl. 5a odst. 2 nařízení (ES) č. 1251/1999.
Postup B
Postup B se používá v případech podle třetího pododstavce čl. 7b odst. 1 tohoto nařízení a při ověřování, zda jsou podmínky podle druhého pododstavce čl. 5a odst. 1 nařízení (ES) č. 1251/1999 dodrženy, aby mohlo být počínaje hospodářským rokem 2001/2002 do seznamu odrůd zahrnuto konopí, pro které lze poskytovat platbu na plochu.
Vzorkování
Odběr vzorků
– Postup A: z porostu dané odrůdy konopí odeberte z každé vybrané rostliny část dlouhou 30 cm, která obsahuje nejméně jedno samičí květenství. Odběr vzorků se provede v období trvajícím od 20 dnů po počátku květu až do 10 dnů po skončení květu, za dne a systematickým způsobem, aby bylo zajištěno, že je vzorek pro daný pozemek reprezentativní, avšak s výjimkou okrajů. Členské státy mohou schválit vzorkování v období od počátku květu až do 20 dnů po počátku květu, pokud jsou v období od 20 dnů po počátku květu do 10 dnů po skončení květu od každé pěstované odrůdy v souladu s výše uvedenými pravidly odebrány další reprezentativní vzorky;
– Postup B: z porostu dané odrůdy konopí odeberte vrchní třetinu každé vybrané rostliny. Odběr vzorků se provede během 10 dnů po skončení květu, za dne a systematickým způsobem, aby bylo zajištěno, že je vzorek pro dané pole reprezentativní, avšak s výjimkou okrajů. V případě dvoudomých odrůd budou odebrány pouze samičí rostliny.
Velikost vzorku
– Postup A: vzorek obsahuje části 50 rostlin na pole;
– Postup B: vzorek obsahuje části 200 rostlin na pole;
Jednotlivé vzorky jsou umístěny do plátěného nebo papírového pytle tak, aby se nerozdrtily, a poslány se do laboratoře k analýze.
Členský stát může stanovit, že druhý vzorek odebraný pro případnou kontraanalýzu bude uschován producentem nebo subjektem zodpovědným za analýzu.
Sušení a skladování vzorku
Sušení vzorku musí začít co nejdříve, v každém případě do 48 hodin za použití jakékoli metody pod 70°C. Vzorky se usuší tak, aby měly stálou hmotnost a obsah vody mezi 8% a 13%.
Po sušení uskladněte vzorky tak, aby se nerozdrtily, v temnu při teplotě nižší než 25°C.
Stanovení obsahu THC
Příprava zkušebního vzorku
Z usušených vzorků odstraňte stonky a semena větší než 2 mm.
Rozdrťte usušené vzorky na polojemný prášek (který projde sítem s otvory o průměru 1 mm).
Prášek můžete skladovat 10 týdnů při teplotě nižší než 25°C v temnu a suchu.
Činidla a extrakční roztok
Činidla
– tetrahydrokanabinol, čistý pro chromatografické účely,
– squalen, čistý pro chromatografické účely, jako vnitřní standardní vzorek.
Extrakční roztok
– 35 mg squalenu na 100 ml hexanu
Extrakce THC
Odvažte 100 mg drceného testovacího vzorku, umístěte jej do odstředivkové zkumavky a přidejte 5 ml extrakčního roztoku, který obsahuje vnitřní standardní vzorek.
Umístěte do ultrazvukové lázně a ponechejte 20 minut. Odstřeďujte 5 minut při 3000 otáčkách za minutu a poté odstraňte roztok THC, který vyplave na povrch. Vstříkněte roztok do chromatografu a proveďte kvantitativní analýzu.
Plynová chromatografie
a) Přístroj
– plynový chromatograf s plamenovým ionizačním detektorem a děleným/neděleným vstřikovačem,
– kolona umožňující dobré oddělení kanabinoidů, například skleněná kapilární kolona dlouhá 25 m a o poloměru 0,22 mm, impregnovaná 5% nepolární fenyl-methyl-siloxanovou fází.
b) Rozsahy kalibrace
Nejméně tři body pro postup A a pět bodů pro postup B, včetně bodů 0,04 a 0,50 mg/ml Δ9 -THC v extrakčním roztoku.
c) Podmínky měření
Následující podmínky jsou příkladem pro kolonu uvedenou v bodě a):
– teplota v peci: 260°C
– teplota vstřikovače: 300°C
– teploty detektoru: 300°C
d) Vstříknutý objem: 1 μl.
Výsledky
Výsledky se vyjádří na dvě desetinná místa v gramech Δ9 -THC na 100 gramů analytického vzorku usušeného na stálou hmotnost. Použije se tolerance 0,03 g na 100 g.
– Postup A: jedno stanovení na jeden zkušební vzorek.
Pokud je však získaný výsledek nad hranicí stanovenou podle druhého pododstavce čl. 5a odst. 1 nařízení (EHS) č. 1251/1999, provede se druhé určení u analyzovaného vzorku a za výsledek bude považována střední hodnota obou měření.
– Postup B: výsledek odpovídá střední hodnotě dvou měření zkušebního vzorku.“.
Zdroj: NAŘÍZENÍ KOMISE (ES) č. 2860/2000